V času največjega razvoja prometa pri nas, so bili ljudje vajeni, da je potrebno imeti v zimskem času v prtljažniku verige za sneg, saj vožnja skozi slabe vremenske razmere brez njih enostavno ni bila mogoča. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja namreč Slovenija ne le, da ni imela toliko kilometrov avtocest kot danes, temveč je bila tudi zimska služba precej drugačna – nenazadnje ljudje niso bili tako zahtevni in pričakovali, da bodo plugi prišli do vsake vasice in vsake hiše.
Nato so se naše zahteve in standardi dvignili. Ker smo bili od cest odvisni vse bolj, saj ljudje večinoma nismo več delali v veliki tovarni pet minut od doma, temveč je bila potrebna zaradi službe večja mobilnost. Ker smo dobili avtoceste, z njimi pa tudi možnost vožnje pri višjih hitrostih. Ker smo avtomobile, ki so počasi pririnili v vsak hrib, zamenjali z udobnimi avtomobili …
Spet te nore razmere na cesti
Razlogov, da je postalo zimsko pluženje vsake ceste in kolovoza nuja, je gotovo še veliko. In zaradi njih smo na snežne »ketne« za dve ali tri desetletja pozabili. Vse do sprememb v pravilih, ki določajo zimsko oskrbo cest, ki so v letu 2016 marsikoga presenetile. Standardi so se namreč spet znižali, in voznikom se je priporočilo, naj si zopet nabavijo snežne verige (spletna prodaja www.withcar.si).
Zakaj so spet potrebne verige za sneg?
Zimske pnevmatike nam pozimi omogočajo varno vožnjo bolj kot ne v blagih razmerah. Opravijo z nizkimi temperaturami in dežjem, z njimi lahko počasi varno vozimo po soljenem, s peskom posutem, spluženem cestišču. Vendar pa po novem ni več nujno, da se vsaka cesta takoj pluži. Če zapade le nekaj centimetrov snega, ne moremo pričakovati, da bodo snežni plugi že odšli na delo, še posebej pa to velja za ceste z velikim naklonom – večjim od 10 stopinj.
Kaj to pomeni v praksi? Nič drugega kot to, da dejansko spet potrebujemo »ketne«. Na običajnih cestah se nam lahko sicer hitro zgodi, da med sneženjem ostanemo ujeto kje na mrzlem, saj naš avto dejansko ne more napredovati, predvsem pa ne varno. Pri cestah, kjer so tudi bolj strmi vzponi in spusti, pa je bolje, da niti pomislimo ne na pot, če nimamo primerne opreme – torej verig za sneg.
In koliko nas to stane? Na srečo ne veliko. Nakup verig lahko opravite tudi za dvajset do trideset evrov, kar pomeni, da se je zanj gotovo bolj pametno odločiti, kot pa obstati v snegu in se jeziti na zimsko službo, ki sedi nekje na prijetno toplem.