Matura ali zrelostni izpit je za marsikoga velik strah in trepet, a če se boste na ta zrelostni izpit pripravljali sproti, je strah popolnoma odveč. Pisanje eseja v sklopu mature iz slovenskega jezika, je samo eden od delov, ki pogosto skrbi bodoče maturante.
Za pisanje eseje je potrebno dobro poznavanje besedila ali odlomka besedila, na katerega se piše interpretacija, obenem pa še poznavanje slovnice, pravopisa in še česa.
Poznavanje besedila
Del eseja vključuje splošno poznavanje prvin, ki jih morate vključiti v svoje besedilo. To pomeni, da morate poznati avtorja, značilnosti obdobja, v katerem je ustvarjal, zvrst in vrsto besedila, potek dogajanja v zgodbi, lastnosti oseb, kraj in čas dogajanja ter podobno.
Poznavanje splošnih prvin se praviloma vključuje v prvi del pisanja eseja, v drugem pa lahko že s pomočjo argumentov oziroma utemeljitev podajate svoja mnenja, stališča do nečesa.
Poznavanje zgradbe eseja
Izjemno pomembno je tudi to, da veste, kako mora biti esej sestavljen in približno koliko besed naj vsebuje. Vsak esej, tako kot druga prava besedila, mora zato nujno vsebovati primerno dolg uvod, jedro in zaključek. Najbolje je, da sta uvod in zaključek krajše narave in približno enako dolga, medtem ko je jedro lahko sestavljeno iz več odstavkov.
Če se boste držali navodil, iz katerih lahko razberete tudi število besed za pisanje eseja, boste zagotovo dosegli bistveno več točk, kakor pa če zaidete na svojo pot.
Slovnica, pravopis in slog
Pisanje eseja vključuje tudi dobro poznavanje slovnice, pravopisa in uporabo sloga. Pri slovnici ocenjevalec gleda, ali ste vse besede pravilno sklanjali, pri pravopisu morate paziti na velike in male začetnice, na pravilno rabo besed; pri slogu je najpomembneje, da so vaše povedi oziroma stavki kratki in jedrnati.
Končna ocena eseja oziroma razlagalnega spisa je torej odvisna ne samo od dobrega poznavanja dela, na katerega se piše besedilo, temveč tudi temeljito obvladovanje slovnice, pravopisa in sloga. Ne nazadnje je pomembna tudi sama členitev besedila.